Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος 11879/2023
03-03-2023
13-03-2023
ΓΟΥΡΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΗ ΚΛΙΜΑΚΑ ΚΑΙΝΟΤΟΜΟΥ, ΑΠΟΔΟΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΦΙΛΙΚΗΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΚΑΘΑΡΟΥ Η2 ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΙΣΧΥΟΣ ΑΠΟ ΒΙΟΑΕΡΙΟ (Eco-Bio-H2-FCs)

Α/Α

Απαιτούμενα Προσόντα

ΜΟΝΑΔΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ή ON/OFF

Δίπλωμα Μηχανικού Επιστήμης υλικών ή Πτυχίο Επιστήμης Υλικών ή Χημικού ή συναφούς αντικειμένου

Βαθμός πτυχίου x 10 μονάδες

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης Πολυτεχνικής Σχολής ή Σχολής Φυσικών Επιστημών της ημεδαπής ή ισότιμος τίτλος της αλλοδαπής αναγνωρισμένος από το ΔΟΑΤΑΠ.

ΟΝ/OFF

Υποψήφιος Διδάκτορας στην Χημεία των Υλικών με θέμα σχετικό, κατά προτίμηση, με σύνθεση & χαρακτηρισμό νανοδομικών ή/και νανοσύνθετων υλικών

ΟΝ/ΟFF

Αποδεδειγμένη εμπειρία σε θέματα σύνθεσης/τροποποίησης υλικών (αντιδράσεις στερεάς κατάστασης, ένθεσης, υγρής χημείας κ.ά) με έμφαση στα καταλυτικά και προσροφητικά υλικά (νανοπορώδη, φυλλόμορφα, νανοάνθρακες, νανοσωματίδια, κ.ά.).

ON/OFF

Αποδεδειγμένη εμπειρία σε υλοποίηση συναφών εθνικών, ή κοινοτικών ή διεθνών συγχρηματοδοτούμενων ερευνητικών προγραμμάτων

Έτη x 20 μονάδες με max 100 μονάδες

Εμπειρία σε θέματα χαρακτηρισμού υλικών (XRD, SEM/EDS,  Raman, FTIR, DTA/TGA/DSC, AFM, κλπ).

ON/OFF

Α/Α

Συνεκτιμώμενα Προσόντα

Γνώση Αγγλικής γλώσσας (δεύτερη ξένη γλώσσα θα συνεκτιμηθεί)

Καλή γνώση: 50 Μονάδες

Πολύ καλή γνώση: 100 Μονάδες Άριστη γνώση: 150 Μονάδες

Ανακοινώσεις σε διεθνή και εθνικά συνέδρια, σχολεία, ημερίδες κλπ.

Ανακοινώσεις x 5 Μονάδες με max 50 Μονάδες

Δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές

Δημοσιεύσεις x 10 Μονάδες με max 200 Μονάδες

• Συμμετοχή στην σύνθεση και τον χαρακτηρισμό καταλυτικών υλικών για τη δημιουργία αυτοματοποιημένης πιλοτικής μονάδος παραγωγής Η2 και ισχύος από βιοαέριο (ΠE5).