Ημερίδα για το θέμα της συνεργασίας μεταξύ Πανεπιστημίων και Επιχειρήσεων
24-03-2014

Μέλη της ομάδας “BGSEconomicsGroup” έχουν μελετήσει το θέμα της Πανεπιστημιακής – Επιχειρηματικής Συνεργασίας (UniversityBusinessCooperation), κατανοώντας την κατάσταση στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εντοπίζοντας ορισμένα θέματα στα οποία η Ελλάδα παρουσιάζει σημαντική υστέρηση, οργανώνουν ημερίδα για το θέμα της συνεργασίας μεταξύ Πανεπιστημίων και Επιχειρήσεων, σε συνεργασία με το Βρετανικό Συμβούλιο στο Αμφιθέατρο του Εθνικού Ιδρύματος Ερευνών Β. Κων/νου 48 Αθήνα στις 27/3/2014 και ώρα 17.30 με 20.00. Θα χαιρετίσει ο Βρετανός Πρέσβης κύριος JohnKittmer.

Περιλαμβάνονται οι εξής ενότητες:

• Συνέντευξη (βιντεοσκοπημένη) με τον guestspeakerSirTimWilson, υπεύθυνο για την σύνταξη της έρυνας “TheWilsonReviewareviewofbusiness-universitycollaboration” στο Ηνωμένο Βασίλειο
  • Συμπεράσματα της μελέτης της ομάδας του BGS για τα θέματα της Πανεπιστημιακής - Επιχειρηματικής Συνεργασίας
  • Συζήτηση από πάνελ εκπροσώπων από τον ακαδημαϊκό και τον επιχειρηματικό χώρο που θα συντονίσει ο καθηγητής Ιωσήφ Χασσίδ και θα συμμετάσχουν οι εξής:

Γιάννης Καλογήρου - Καθηγητής στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο

Σπύρος Λιούκας - Καθηγητής στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Θανάσης Λαβίδας - Πρόεδρος & Διευθύνων Σύμβουλος LAVIPHARM

Παντελής Τζωρτζάκης - Διευθύνων Σύμβουλος QUESTHoldings, Πρόεδρος εταιρειών πληροφορικής ομίλου

Μετά τις απαντήσεις που θα δοθούν από τα διακεκριμένα μέλη του πάνελ και τη σχετική συζήτηση με τον συντονιστή, θα απαντηθούν ερωτήσεις που θα τεθούν από το κοινό. Θα ακολουθήσει δεξίωση. Είσοδος Ελεύθερη, αλλά λόγω περιορισμένου χώρου θα τηρηθεί προτεραιότητα συμμετοχής.

Παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε έγκαιρα για τη συμμετοχή σας (ονοματεπώνυμο, τηλέφωνα και e-mail) στο e-mail

info@bgs.gr. ή δηλωστε τη συμμετοχή σας διαδικτυακά στο eventbrite

Για περισσότερες πληροφορίες στα τηλέφωνα 2106536069 & 2106062206.