Fourth European Education Summit: The Next Decade of European Education (9 December 2021)
29-11-2021

Σας ενημερώνουμε αναφορικά με πρόσκληση από την ΕΕ για την παρακολούθηση της διαδικτυακής εκδήλωσης: Τέταρτη Ευρωπαϊκή Εκπαιδευτική Σύνοδος: Η επόμενη δεκαετία της ευρωπαϊκής εκπαίδευσης, που θα πραγματοποιηθεί στις 9 Δεκεμβρίου 2021.  Στη Σύνοδο θα συζητηθούν μεταξύ άλλων τα ακόλουθα θέματα:

Ευρωπαϊκή στρατηγική για τα πανεπιστήμια

Ευημερία δασκάλων και μαθητών

Συμπεριληπτικότητα στην εκπαίδευση

Ψηφιακός μετασχηματισμός των εκπαιδευτικών συστημάτων στην Ευρώπη

Εκπαίδευση για την ενεργό συμμετοχή του πολίτη

Περιβαλλοντική βιωσιμότητα στην εκπαίδευση

Η παγκόσμια διάσταση της εκπαίδευσης

Μελλοντικές τάσεις και εξελίξεις στην εκπαίδευση

Μπορείτε να βρείτε περισσότερες πληροφορίες στον ιστότοπο της εκδήλωσης (https://ec.europa.eu/education/summit/next-decade-european-education_en ), και να χρησιμοποιήσετε το hashtag των μέσων κοινωνικής δικτύωσης #EduSummitEU.

Παρακαλούμε όπως προωθήσετε την παρούσα ενημέρωση σε ενδιαφερόμενα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Ιδρύματός σας.

Με εκτίμηση,

Φίλιππος Κουμπούνης

IKY/ Εθνική Μονάδα Συντονισμού Erasmus+| Τομέας Ανώτατης Εκπαίδευσης

Διεθνές Σημείο Επαφής (ICP) - Υπεύθυνος Διοικητικής & Οικονομικής Διαχείρισης Διεθνούς Κινητικότητας (ΚΑ107)
Λεωφ. Εθνικής Αντιστάσεως 41| 14234 Νέα Ιωνία
Τηλ: 210 3726 356
Mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.