ΠΡΟΒΟΛΗ ΩΡΙΜΩΝ ΠΡΟΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΩΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ
30-04-2014

Αξιότιμα μέλη του Πανεπιστημίου,

Με αφορμή το ενημερωτικό υλικό με το παραπάνω θέμα που έχει προωθηθεί σε εσάς θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Πανεπιστήμιό μας, μέσω του Γραφείο Διαμεσολάβησης δραστηριοποιείται σε θέματα που αφορούν την αξιοποίηση των ερευνητικών σας αποτελεσμάτων (κατοχύρωση πατεντών, συμφωνίες μεταφοράς πνευματικών δικαιωμάτων, συμφωνίες χρήσης πνευματικών δικαιωμάτων).

Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων αυτών και αναμένοντας την ενισχυμένη σημασία τους στην προγραμματική περίοδο 2014-2020, το Γραφείο Διαμεσολάβησης έχει προγραμματίσει διάφορες δραστηριότητες για την καλύτερη, αμεσότερη και εγκυρότερη ενημέρωση σας και προώθηση των αποτελεσμάτων έρευνας προς τρίτους.

Με αφορμή την παραπάνω επιστολή, σας ενημερώνουμε ότι είμαστε σε επαφή με το αρμόδιο πρόσωπο στο Υπουργείο Εξωτερικών, και όσοι από εσάς έχετε προϊόν, τεχνολογία ή κάποιο επιστημονικό αποτέλεσμα που χαρακτηρίζεται επιπέδου TRL 6-technology demonstrated in relevant environment (industrially relevant environment in the case of key enabling technologies), παρακαλούμε για την συμπλήρωση της ηλεκτρονικής φόρμας καταγραφής προϊόντος/τεχνολογίας/αποτελέσματος που βρίσκεται διαθέσιμη στην ακόλουθη διεύθυνση:

Λόγω ήδη προγραμματισμένων ενεργειών από τη μεριά του Υπουργείου Εξωτερικών, παρακαλούμε, για τη συμπλήρωση της παραπάνω ηλεκτρονικής φόρμας, το αργότερο μέχρι την Παρασκευή, 9 Μαΐου 2014.

Οι απαντήσεις θα συγκεντρωθούν και αποσταλούν στο Υπουργείο Εξωτερικών.

Παράλληλα, θα αποτελέσουν στοιχεία για το Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα που αναπτύσσουμε και το οποίο θα περιέχει στοιχεία κατάλληλα αποθηκευμένα, για την έρευνα και τα αποτελέσματα που παράγετε, προκειμένου αφενός να υπάρχει δυνατότητα άμεσης προσαρμογής για προβολή σε επιλεγμένες δράσεις δημοσιότητας, καθώς και να αποτελέσει τη βάση για ενημέρωση προσαρμοσμένη στα ενδιαφέροντά σας.

Με εκτίμηση,

Ισαάκ Λαγαρής