Picture123

Προσωπογραφία της Μεσαιωνικής Ηπείρου (4ος-15ος αι.)
Prosopography of Medieval Epirus (4th – 15th c.)
Ευστρατία Συγκέλλου
04-03-2020
24-10-2022
41.511,45 €

Πρόκειται για το πρώτο βήμα καταγραφής των προσώπων που έδρασαν στον Ηπειρωτικό χώρο κατά τη μεσαιωνική περίοδο. Στο πλαίσιο αυτό εντοπίστηκαν τόσο τα κυρίαρχα πρόσωπα από πολιτική και κοινωνική άποψη, όσο και οι άνθρωποι των κατωτέρων στρωμάτων, εργαζόμενοι, χωρικοί και πάροικοι, άνδρες και γυναίκες, επώνυμοι και ανώνυμοι, που είχαν κάποιο ουσιαστικό ή περιφερειακό ρόλο στις πηγές για την Μεσαιωνική Ήπειρο. Η συλλογή και καταγραφή του ανθρωπωνυμικού υλικού, που απέδωσε 1192 άτομα, αναμένεται να αποτελέσει το προπαρασκευαστικό στάδιο για τη σύνθεση ενός προσωπογραφικού λεξικού της περιοχής (κυρίως του βυζαντινού «θέματος» Νικοπόλεως).

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην ανάδειξη της μεσαιωνικής ιστορίας της Ηπείρου μέσα από την προσωπογραφία, έναν τομέα που προσελκύει τα τελευταία χρόνια το ενδιαφέρον των μελετητών των ανθρωπιστικών σπουδών, εφόσον τα προσωπογραφικά δεδομένα ενός τόπου συνδέονται άρρηκτα με την πολιτική, οικονομική, δημογραφική, εθνολογική και κοινωνική του πραγματικότητα.

Τα πρώτα αποτελέσματα της έρευνας έχουν παρουσιασθεί από την ερευνητική ομάδα σε τρία (3)  Συνέδρια στην Ελλάδα και το εξωτερικό:

1. Το Αρχαιολογικό έργο στη Βορειοδυτική Ελλάδα και τα νησιά του Ιονίου, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, 19-22 Ιανουαρίου 2022. Εισήγηση με τίτλο: «Ερευνητικό πρόγραμμα: Προσωπογραφία της Μεσαιωνικής Ηπείρου».

2. Second International Conference on the Military History of the Mediterranean Sea, Thessaloniki, 16-18 September 2021. Εισήγηση με τίτλο: «Mapping the garrisons and forts of medieval Epirus: some historical

and prospographical remarks».

3. International Symposium “Niš and Byzantium” XΧ. “In Memory of His Holiness Serbian Patriarch Irinej,” Niš, University of Niš, 3-5 June 2021. Εισήγηση με τίτλο: «Medieval Epirus: aspects of history and prosopography».

Επίσης έχουν γίνει δύο (2) δημοσιεύσεις και αναμένεται ακόμη μία (1):

1. «Medieval Epirus: aspects of history and prosopography», Proceedings of the International Symposium “Niš and Byzantium” XΧ. “In Memory of His Holiness Serbian Patriarch Irinej,University of Niš, 3-5 June 2021, Niš 2022, 231-240.

2. «Warfare, fortifications and their garrisons in Late Medieval Epirus (14th-15th cent.): an outline based on the evidence of the castle of Riniasa», Hiperboreea 9/22 (2022), 183-202.

3. «Ερευνητικό πρόγραμμα: Προσωπογραφία της Μεσαιωνικής Ηπείρου (4ος – 15ος αι.)», Πρακτικά Γ΄ Συνεδρίου «Το Αρχαιολογικό έργο στη ΒΔ Ελλάδα και τα νησιά του Ιονίου», Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, 19-21 Σεπτεμβρίου 2022, Ιωάννινα 2023 (υπό δημοσίευση).