Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος 57460/2023
09-11-2023
20-11-2023
ΓΟΥΡΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Προηγμένα Υλικά για Βιώσιμη Ανάπτυξη: Παραγωγή και Αποθήκευση Πράσινης Ενέργειας, Eξoικονόμηση Ενέργειας και Εφαρμογές Αντιρρύπανσης

Απαιτούμενα Προσόντα

ΜΟΝΑΔΕΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ ή ON/OFF

Δίπλωμα Μηχανικού Επιστήμης υλικών ή Πτυχίο Επιστήμης

Υλικών ή Χημικού ή συναφούς αντικειμένου

Βαθμός Πτυχίου Χ 10 μονάδες

Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης Πολυτεχνικής Σχολής ή Σχολής Φυσικών Επιστημών της ημεδαπής ή ισότιμος τίτλος της αλλοδαπής αναγνωρισμένος από το ΔΟΑΤΑΠ.

ON/OFF

Υποψήφιος Διδάκτορας στην Χημεία των Υλικών με θέμα σχετικό, κατά προτίμηση, με σύνθεση & χαρακτηρισμό νανοδομικών ή/και νανοσύνθετων υλικών

ON/OFF

Αποδεδειγμένη εμπειρία σε θέματα σύνθεσης/τροποποίησης υλικών (αντιδράσεις στερεάς κατάστασης, ένθεσης, υγρής χημείας κ.ά) με έμφαση στα νανουλικά (φυλλόμορφα, νανοάνθρακες, νανοσωματίδια, κ.ά.).

ON/OFF

Εμπειρία σε θέματα χαρακτηρισμού υλικών (XRD, SEM/EDS, Raman, FTIR, DTA/TGA/DSC, AFM, κλπ).

Συνεκτιμώμενα Προσόντα

Γνώση Αγγλικής γλώσσας (δεύτερη ξένη γλώσσα θα συνεκτιμηθεί)

Καλή Γνώση: 50 μονάδες,

Πολύ καλή γνώση: 100 μονάδες,

Άριστη γνώση: 150 μονάδες

Δημοσιεύσεις σε διεθνή επιστημονικά περιοδικά με κριτές

Δημοσιεύσεις x 10 Μονάδες με μέγιστη βαθμολογία τις 200 μονάδες

Ανακοινώσεις σε διεθνή και εθνικά συνέδρια, σχολεία, ημερίδες κλπ.

Ανακοινώσεις x 5 Μονάδες με μέγιστη βαθμολογία τις 50 μονάδες

• Σύνθεση, δομικός και φυσικοχημικός χαρακτηρισμός προηγμένων υλικών για αποθήκευση υδρογόνου (ΠΕ2).
  • Σύνθεση και χαρακτηρισμός προηγμένων υλικών για δέσμευση και μετατροπή CO2 σε χημικά προστιθέμενης αξίας και εξοικονόμηση ενέργειας (ΠΕ3).