ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ_Παγκόσμια Κατάταξη "UI Greenmetric 2017"
20-12-2017

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΠΡΥΤΑΝΕΙΑ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με ιδιαίτερη χαρά και ικανοποίηση σας ανακοινώνουμε ότι το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων αξιολογήθηκε ανάμεσα σε εξακόσια δεκαεννέα (619) Πανεπιστήμια στον κόσμο σε σχέση με τις δράσεις και την περιβαλλοντική συνείδηση,  καταλαμβάνοντας την 177η θέση στην Παγκόσμια Κατάταξη “UI GreenMetric 2017” ανάμεσα σε ανώτατα Ιδρύματα μεγάλου κύρους και εμβέλειας. Παράλληλα κατέλαβε την πρώτη θέση μεταξύ των ελληνικών πανεπιστημίων που περιλαμβάνονται στην παραπάνω κατάταξη. Πρόκειται για μία παγκόσμια κατάταξη, η οποία συγκρίνει τόσο τις δράσεις των πανεπιστημίων για αειφορία στις πανεπιστημιουπόλεις τους, όσο και τη διαχείριση των πολιτικών, φιλικών προς το περιβάλλον, από την πανεπιστημιακή διοίκηση.

Στον ακόλουθο σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το σχετικό αρχείο κατάταξης:

Ιωάννινα, 19 Δεκεμβρίου 2017

Από την Πρυτανεία

Πανεπιστημιούπολη Ιωαννίνων, 451 10 Ιωάννινα

Πληροφορίες: Γραφείο Τύπου Πρυτανείας

Τηλ.: 26510-07319, Fax: 26510 07200

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.