Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος 11259/2013
12-06-2013
26-06-2013
Ε. Κωλέττας
ΘΑΛΗΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – Ο ΡΟΛΟΣ ΠΡΩΤΕΪΝΙΚΟΥ ΣΥΜΠΛΕΓΜΑΤΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΙΚΚ/NF-ΚB ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΓΟΝΙΔΙΩΝ- ΣΤΟΧΩΝ ΤΩΝ ΜΕΤΑΓΡΑΦΙΚΩΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΩΝ E2F IN VITRO ΚΑΙ IN VIVO ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΚΙΝΟΓΕΝΕΣΗ

Η επιλογή της πρότασης θα γίνει με βάση τα ακόλουθα προσόντα των ενδιαφερομένων:

• Πτυχίο ΑΕΙ (κατά σειρά προτίμησης Μοριακή Βιολογία, Γενετική, Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών, Βιοχημεία, Βιολογία ή άλλων συναφών γνωστικών αντικειμένων). Ιδιαίτερη βαρύτητα θα δοθεί στον βαθμό πτυχίου.
  • Τουλάχιστον (1) ένα έτος ερευνητικής εμπειρίας σε Εργαστήριο ΑΕΙ ή ερευνητικού ιδρύματος στο ίδιο ή συναφές αντικείμενο. Απαραίτητη είναι η ερευνητική εμπειρία σε τεχνικές κυτταροκαλλιέργειας και μοριακές τεχνικές PCR πραγματικού χρόνου (Real Time PCR).
  • 2 Συστατικές επιστολές
  • Ξένη γλώσσα: Αγγλικά

3. Ρόλος των miRs στην αλληλεπίδραση των NFκB/E2F.
3.1.    Χαρακτηρισμός του ρόλου των miRs που εμπλέκονται στην αλληλεπίδραση των NFκB-E2F

Συγκεκριμένα miRs που εμπλέκονται στην αλληλεπίδραση των NFκB/E2F.
Το συγκεκριμένο πακέτο εργασίας του έργου θα πραγματοποιηθεί στo Τμήμα Μοριακής Βιολογίας & Γενετικής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, Αλεξανδρούπολη.
Σύμφωνα με την Απόφαση Εκτέλεσης με ίδια μέσα του Υποέργου (Κωδ. 80799):

• Οι εκτιμώμενοι ανθρωπομήνες απασχόλησης ορίζονται σε δέκα οκτώ (18) και αμοιβή το ποσό των 36.000 ευρώ.
  • Οι εκτιμώμενοι ανθρωπομήνες απασχόλησης καθώς και η αμοιβή δύνανται να τροποποιηθούν με ενδεχόμενη τροποποίηση της Απόφασης Εκτέλεσης με ίδια μέσα του Υποέργου.