Πρόσκληση Υποβολής Πρότασης 4533/2013: Ανάπτυξη αναλυτικών μεθόδων με ανίχνευση χημειοφωταύγειας σε συνθήκες ροών και μικρο-ροών
07-06-2013
21-06-2013

Επιστημονικώς Υπεύθυνος: ΒΛΕΣΣΙΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ

Κωδ. Έργου: 80796

Τίτλος Έργου: «ΘΑΛΗΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΜΕΛΕΤΗ ΝΕΩΝ ΧΗΜΕΙΟΦΩΤΑΥΓΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΝΕΩΝ ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ ΤΡΟΦΙΜΩΝ, ΡΥΠΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ»

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΣΗΣ:

Η Επιτροπή Ερευνών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «ΘΑΛΗΣ – ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ – ΜΕΛΕΤΗ ΝΕΩΝ ΧΗΜΕΙΟΦΩΤΑΥΓΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΝΕΩΝ ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ ΤΡΟΦΙΜΩΝ, ΡΥΠΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ» και συγκεκριμένα του υποέργου «ΘΑΛΗΣ-ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ-Μελέτη νέων χημειοφωταυγών συστημάτων και εφαρμογές τους στην ανάπτυξη νέων αυτοματοποιημένων αναλυτικών μεθόδων για τον προσδιορισμό συστατικών τροφίμων, ρυπών σε περιβαλλοντικά δείγματα και ενεργών φαρμακευτικών ουσιών σε φαρμακευτικά σκευάσματα και βιολογικά δείγματα» (Επιστημονικά Υπεύθυνος: Αναπληρωτής Καθηγητής Αθανάσιος Βλεσσίδης), του Επιχειρησιακού Προγράμματος Εκπαίδευση και δια Βίου Μάθηση, το οποίο συγχρηματοδοτείται από Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ), προσκαλεί τους ενδιαφερομένους να υποβάλλουν πρόταση για την σύναψη σύμβασης μίσθωσης έργου ιδιωτικού δικαίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 7, παρ. 4Α της ΚΥΑ 679/96, όπως κυρώθηκε με το Νόμο 3794/2009  και σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 10 του Νόμου 4076/10-8-2012 για το παρακάτω έργο:

«Ανάπτυξη αναλυτικών μεθόδων με ανίχνευση χημειοφωταύγειας σε συνθήκες ροών και μικρο-ροών».

Σύμφωνα με την Απόφαση Εκτέλεσης με ίδια μέσα του Υποέργου, οι εκτιμώμενοι ανθρωπομήνες απασχόλησης του ανωτέρου έργου ορίζονται σε τέσσερις (4) και ως αμοιβή το ποσό των 4.000,01 ευρώ. Οι εκτιμώμενοι ανθρωπομήνες καθώς και η αμοιβή δύνανται να τροποποιηθούν με ενδεχόμενη τροποποίηση της Απόφασης Εκτέλεσης με ίδια μέσα του Υποέργου.

Η επιλογή της πρότασης θα γίνει με βάση τα ακόλουθα προσόντα των ενδιαφερομένων:

•     Να είναι κάτοχος Πτυχίου Χημείας.
  •     Να έχει αποδεδειγμένη ερευνητική εμπειρία και δημοσιευμένο ερευνητικό έργο στην ανάπτυξη αναλυτικών μεθόδων με χρήση προσροφητικών μέσων βασισμένων σε νανοσωματίδια.
  •     Να έχει αποδεδειγμένη ερευνητική εμπειρία και δημοσιευμένο ερευνητικό έργο στην ανάπτυξη αναλυτικών μεθόδων με χρήση νανοσωματιδίων ευγενών μετάλλων.
  •     Να έχει αποδεδειγμένη ερευνητική εμπειρία και δημοσιευμένο ερευνητικό έργο στην ανάπτυξη αναλυτικών μεθόδων με τεχνικές μοριακής φασματοσκοπίας (κυρίως χημειφωταύγεια και υπεριώδους-ορατού).