Εκδήλωση ενδιαφέροντος για συμμετοχή στις εκδηλώσεις του ΙΚΥ στα Ιωάννινα

όλα τα μέλη

της πανεπιστημιακής μας κοινότητας

Εκδήλωση Α.

Σας ενημερώνουμε ότι το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (Διεύθυνση Ειδικών Προγραμμάτων Διεθνών Υποτροφιών / Erasmus+),

με την συνεργασία της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ηπείρου, του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Europe Direct Ηπείρου/ Επιμελητήριο Ιωαννίνων,

θα πραγματοποιήσει στα Ιωάννινα, την Τρίτη 11 Νοεμβρίου 2014, εκδήλωση για το νέο Πρόγραμμα ERASMUS+.

Στο σύνδεσμο

έχει αναρτηθεί το σχετικό Δελτίου Τύπου του ΙΚΥ.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να ανατρέξουν στον παραπάνω σχετικό σύνδεσμο του ΙΚΥ προκειμένου να συμπληρώσουν και να υποβάλουν την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής που απαιτείται για την παρακολούθηση του Σεμιναρίου.

Σημειώνεται ότι θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων

και ότι το ΙΚΥ διατηρεί το δικαίωμα να διακόψει τη λειτουργία της ηλεκτρονικής πλατφόρμας εγγραφής, μόλις συμπληρωθεί ο αριθμός των θέσεων.

Η καταληκτική ημερομηνία εγγραφών είναι η 31η Οκτωβρίου.

Το ακριβές μέρος διεξαγωγής της εκδήλωσης θα ανακοινωθεί σύντομα.

************************************************************

Εκδήλωση Β.

Σημειώνουμε ότι τη Δευτέρα, 10 Νοεμβρίου 2014 το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών θα πραγματοποιήσει στοχευμένη ενημερωτική Ημερίδα στο Πανεπιστήμιό μας, αναφορικά με τις Δράσεις του προγράμματος Erasmus+ με στόχο την Ανώτατη Εκπαίδευση και συγκεκριμένα

·         Βασική Δράση 1:

Διεθνής Κινητικότητα

ERΑSMUS MUNDUS Μεταπτυχιακά Προγράμματα (Erasmus Mundus Joint Master Degrees, σελ.93-102 του Οδηγού του Προγράμματος Erasmus+)

·         Βασική Δράση 2:

Στρατηγικές Συμπράξεις (Strategic Partnerships in the field of Education, Training and Youth, σελ. 106-122 του Οδηγού του Προγράμματος)

Συμμαχίες Γνώσης (Knowledge Alliances, σελ. 123-131)

Σχέδια Ανάπτυξης Ικανοτήτων στον τομέα της Ανώτατης Εκπαίδευσης (Capacity Building in the field of Higher Education, σελ. 145-165)

·         Δραστηριότητες Jean Monnet (Jean Monnet activities, σελ. 188-221)

* Το πρόγραμμα και ο χώρος διεξαγωγής θα ανακοινωθούν σύντομα.

Η πρόσκληση ενδιαφέροντος (Call) του Προγράμματος Erasmus+, ακαδ. έτους 2015/16, έχει αναρτηθεί στο σύνδεσμο

και ο επικαιροποιημένος Οδηγός του Προγράμματος Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (ημερομηνία δημοσίευσης 01/10/2014), στο σύνδεσμο

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους για τη συμμετοχή τους στην ως άνω εκδήλωση, ηλεκτρονικά (μέσω αποστολής ενός σύντομου e-mail με το ονοματεπώνυμό τους και το Τμήμα/Υπηρεσία τους) στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων (E. Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).

Η Διεύθυνση Διεθνών και Δημοσίων Σχέσεων είναι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε συμπληρωματική πληροφορία ή διευκρίνιση.

Ευχαριστούμε.

Με τιμή,