ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΒΡΑΒΕΙΑ 2014 LOREAL-UNESCO για τις ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ
25-09-2014

Για 8η συνεχή χρονιά προκηρύχτηκαν τα Ελληνικά Βραβεία Επιστημονικής Έρευνας L'ORΕAL-UNESCO για τις γυναίκες στην επιστήμη, από την L'ORΕALHellas και την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO, με στόχο την προβολή και την ενίσχυση του επιστημονικού έργου των γυναικών. Η υποβολή των αιτήσεων συμμετοχής θα διαρκέσει έως την 5η Οκτωβρίου 2014.

Τα τρία ελληνικά ετήσια Βραβεία Επιστημονικής Έρευνας, αξίας 10.000 το καθένα, θα απονεμηθούν σε Ελληνίδες Επιστήμονες, οι οποίες ασχολούνται με την επιστημονική έρευνα στον τομέα των βιοεπιστημών ή των φυσικών επιστημών. Οι αιτούσες θα πρέπει να είναι ηλικίας μέχρι 38 ετών, κάτοχοι διδακτορικού διπλώματος, και να δραστηριοποιούνται σε πανεπιστήμια ή ερευνητικά ιδρύματα της Ελλάδας.

Τα Ελληνικά Βραβεία L'ORΕAL-UNESCO, τα οποία θεσμοθετήθηκαν το 2006 και έχουν επιβραβεύσει μέχρι σήμερα 20 Ελληνίδες Ερευνήτριες, αποτελούν άξονα του διεθνούς προγράμματος "L'OREAL-UNESCO για τις Γυναίκες στην Επιστήμη" το οποίο τιμά και υπογραμμίζει κάθε χρόνο τη συνεισφορά διακεκριμένων Γυναικών Επιστημόνων από όλο τον κόσμο.

Στα 16 χρόνια της ιστορίας του, η L'OREAL και η UNESCO συνεργάζονται, για να προάγουν την πρόοδο των γυναικών Ερευνητριών. Τα Βραβεία απονέμονται κάθε έτος εκ περιτροπής στους κλάδους των Βιοεπιστημών και των Φυσικών Επιστημών.

Από το 1998, το πρόγραμμα "L'OREAL-UNESCO Για τις Γυναίκες στην Επιστήμη" έχει επιβραβεύσει περισσότερες από 2.000 γυναίκες παγκοσμίως των οποίων η υποδειγματική σταδιοδρομία δημιούργησε νέες και ορισμένες φορές επαναστατικές ανακαλύψεις για τη βελτίωση της ποιότητας ζωής εκατομμυρίων ανθρώπων. Μάλιστα, το κύρος του επισφραγίστηκε από το γεγονός ότι 2 βραβευμένες από το διεθνές πρόγραμμα έλαβαν Νόμπελ το 2009.

Για περισσότερες πληροφορίες για τα Ελληνικά Βραβεία 2014 και την υποβολή αιτήσεων οι ενδιαφερόμενοι μπορούν αν απευθύνονται στο site: www.womeninscience.gr